După ce în urmă cu câteva zile Gabriela Firea era îngrijorată, susținând că ”acest pachet de modificări fiscale nu va aduce lucruri bune, ci dimpotrivă, (…) vor fi bani mai puțini la buget”, astăzi ea susține contrariul, anunțând triumfalist că ”măsurile fiscale adoptate de Guvernul României nu vor aduce niciun prejudiciu Primăriei Capitalei și nici bucureștenilor”.
Într-o postare publicată, duminică, pe pagina sa de Facebook, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, precizează că toate proiectele de infrastructură începute vor fi finalizate la termen și, totodată, vor demara altele noi: parcări, poduri, pasaje, supralărgiri, sală polivalentă, sală de concerte, locuințe pentru tineri și cazuri sociale, piste de biciclete, săli de sport și bazine.
”Suma care nu se va mai încasa din cauza modificărilor aduse Codului Fiscal va fi recuperată integral prin creșterea procentului din cotele defalcate și echilibrări bugetare, așa cum am stabilit împreună cu premierul și ministrul de finanțe, fapt anunțat public”, spune Firea.
Cu doar o săptămână în urmă, primarul Bucureştiului avea cu totul altă părere, când afirma îngrijorată că modificările fiscale nu vor aduce lucruri bune.
Modificările fiscale nu vor aduce lucruri bune, pentru că vor fi mai puțini bani la buget pentru investiții, sunt foarte multe proiecte în derulare și acestea trebuie finalizate, declara, luni, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, după ședința Asociației Municipiilor din România (AMR).
”Pentru toate primăriile de municipiu și nu doar pentru PMB, acest pachet de modificări fiscale nu va aduce lucruri bune, ci dimpotrivă, pentru că vor fi bani mai puțini la buget. Pentru investiții avem foarte multe proiecte în derulare, pe care dorim să le finalizăm. De asemenea, avem proiecte noi, care sunt acum în faza realizări studiilor de fezabilitate. Ar fi o lovitură foarte mare pentru toate comunitățile, de aceea am solicitat — și mă bucur că am primit un răspuns pozitiv și din partea prim-ministrului — o îmbunătățire a acestui proiect sau, în cazul în care acesta va rămâne în varianta actuală, stabilirea unui sistem de compensări”, spunea atunci Gabriela Firea.
Leave a Reply