Jurnalistul Dan Tăpălagă face un apel fără precedent pe Facebook. El le solicită prietenilor și cunoscuților săi să acționeze pentru a împiedica instaurarea „dictaturii borfaşilor”, potrivit Aktual24.
„Nu uitați! Nici un pas înapoi! Este unul din cele mai dificile momente din istoria noastră recentă. Nu lăsați viitorul copiiilor voștri pe mâna unor infractori. Când vă vor întreba, peste ani, de ce să se întoarcă în România, ce ați făcut pentru țara voastră, ce le veți răspunde? Eliberați-vă statul de grupul infracțional organizat care a pus mâna pe aproape toate pârghiile puterii. Dacă vor învinge acum, România se transformă oficial în stat mafiot.
Generația noastră are obligația și datoria să nu lase așa ceva să se întâmple. Ne va lua decenii să reparăm ce încă putem opri acum. Vă rog, nu vă resemnați. Nu v-am cerut niciodată nimic, dar acum sunt gata să vă implor. Oricine tace azi sau privește indiferent la distrugerea democrației, la instalarea dictaturii borfașilor, devine complice. Opusul binelui, în astfel de momente, este lașitatea și indiferența”, a scris Dan Tăpălagă pe Facebook.
Dan Tăpălagă este primul jurnalist care a scris, în luna ianuarie, despre intențiile Guvernului Grindeanu de a emite ordonanța de urgență pentru amnistia unor fapte de corupție și grațierea corupților. Informațiile lui Tăpălagă s-au adeverit la scurt timp după aceea, precizează Aktual24.
Majoritatea PSD-ALDE intenționează să adopte, în cel mult o lună, o serie de modificări la legile justiției care vor slăbi semnificativ lupta anticorupție.
Leave a Reply