Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă, îi răspunde duminică deputatului ALDE Varujan Vosganian, afirmând că acesta se face că nu înțelege titlul moțiunii de cenzură inițiată de PNL – “PSDragnea, în campanie mumă, la putere ciumă”, și că numai el vede “niște asocieri naziste și rasiale” în această formulare.
“Varujan Vosganian se face că nu înțelege titlul moțiunii de cenzură inițiată de PNL: ‘PSDragnea, în campanie mumă, la putere ciumă’, insinuând niște asocieri naziste și rasiale pe care doar dânsul le vede. Vreau să-i spun domnului Vosganian că trebuie să caute motive ceva mai serioase pentru care nu dorește cu votul său din Parlament să oprească haosul din economie și atacul la Justiție declanșat de guvernarea PSDragnea“, afirmă purtătorul de cuvânt al liberalilor, într-o postare pe pagina sa de socializare.
Ionel Dancă subliniază că “pentru mulți români PSD e ciumă, ciuma roșie“.
“Dl Vosganian se face că nu înțelege că titlul moțiunii PNL este o parafrază a unui proverb popular românesc ‘Pentru unii mumă, pentru alții ciumă.” Poate pentru Varujan Vosganian, PSDragnea e mumă, însă pentru mulți români PSD e ciumă, ciuma roșie“, mai spune reprezentantul PNL.
Sintagma care apare în titlul moțiunii de cenzură depusă de Opoziție descalifică acest demers, a declarat, sâmbătă, deputatul Varujan Vosganian, lider al ALDE Iași.
“Titlul mi se pare ridicol și nu doar ridicol. Vine dintr-o recuzită nazistă. Eu am rugat de mai multe ori pe colegii noștri din Parlament să nu evoce prin sintagmele folosite experiențele cele mai triste ale secolului XX. Trebuie să vă reamintesc faptul că această sintagmă asociere între ciumă și categorii sociale a fost creată pentru a netezi calea legilor rasiale de la Nurenberg, atunci când minoritatea evreiască a fost asemuită cu niște animale care produc ciumă și după aceea a fost categorisită drept ciumă. A fost o rușine a secolului XX. Asocierea aceasta dintre categorii sociale, dintre reprezentări politice și o molimă de acest fel nu face decât să ne aducă aminte de acea recuzită de natură nazistă și rasială. De aceea, îmi pare rău că Opoziția găsește o astfel de modalitate de a cataloga majoritatea parlamentară care, în fond, este opțiunea majorității celor care au votat. Și dacă majoritatea românilor este purtătoare de molimă, atunci mi se pare că Opoziția nu a găsit calea cea mai potrivită de a se exprima“, a afirmat Vosganian.
PNL și USR moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Tudose au depus vineri, la Parlament, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Tudose intitulată “PSDragnea, în campanie mumă, la putere ciumă”.
Leave a Reply